Seasonal product releasesare this neighborhood grocery store’s forte.
The fleeting limited releases get quickly devoured by fans who are keeping tabs on all the latest food inventions.
These 13 foods are here just in time to spruce up your summer menu!
Photo by Smith Collection/Gado/Getty Images
But at only $6.49, it’s good for those occasional 15-minute, no-prep dinners.
For $3.99, you’re able to eat the whole box yourself.
It’s supposed to taste slightly sweet, creamy, and fruity.
Courtesy of Trader Joe’s
It’s [delicious]."
The limited edition cheese is $9.99 per pound.
Say hello to these blueberry-loaded ice cream bars.
Courtesy of Trader Joe’s
They’re not dairy-free, but they are eye-catching.
Probably for the best, since one serving of two bars contains a staggering 45 grams of sugar.
Just stick to one, and you’re in the clear.
Courtesy of Trader Joe’s
A box includes four bars for $3.49.
Six ice pops come in a box for $2.99.
Seasoned Waffle Cut Fries
Could these be your substitute for Chick-fil-A’s waffle fries?
Courtesy of Trader Joe’s
The only downside is that the batter contains wheat, so gluten-free eaters should leave it on the shelf.
For others, a 20-ounce bag costs $3.49.
These breaded nuggets look like they’re more spongy than crisp, perfect for soaking your sauce of choice.
Courtesy of Trader Joe’s
it’s possible for you to pick up a 12-ounce package for $4.99.
Yellow Cake & Baking Mix
There is no shortage of cake possibilities at Trader Joe’s.
It even contains egg yolks!
Courtesy of Trader Joe’s
A handful ofthis sugary, savory popcornis here to help.
One 6-ounce package costs $3.49.
Instagram fan account@traderjoeslistlocated the fruit-flavored cookies in the frozen dessert section.
Courtesy of Trader Joe’s
The one downside, as noted by the Instagrammer, is that the sweetener used is derived from wheat.
If you have a gluten allergy, you’ll have to skip these.
They’re here for a limited time only.
Courtesy of Trader Joe’s
But be warned this product also contains wheat, according to @traderjoeslist’s post.
The 10-ounce bottle goes for $2.49.
So…does grazing on this sweet-and-savory snack mean you get double the benefits?
Courtesy of Trader Joe’s
These are going to be gone very soon!"
Courtesy of Trader Joe’s
Courtesy of Trader Joe’s
Colleen Michaels / Shutterstock
Courtesy of Trader Joe’s