Popular organic grocerWhole Foods Marketbrings in millions of customers looking for high-quality foods and products.

However, if you’re going for top-tier quality, you’re also likely to pay top dollar.

Here are eight products that are simply not worth buying at Whole Foods, according to the buyers themselves.

whole foods exterior

Shutterstock

But, at checkout, the total rang up much higher: $26.

“I could’ve literally did DoorDash,” the poster said in the video.

The high price isn’t necessarily justified by its quality, either.

Salad & Hot Bar at Whole Foods Market

Eat This, Not That!

If it looks old, skip itit may have been sitting in the case for a few days.

you might opt for frozen fish instead, which is likely to be fresher once you thaw it yourself.

You’re paying an upcharge for the convenience, but the cost is steep.

seafood department at whole foods

Joni Hanebutt / Shutterstock

One customer recently posted a photo on Reddit of amodest container of mixed fruit that cost nearly $15.

“The pricing on whole foods prepped fruits is a huge mystery to me,” wroteone commenter.

“Not sure what else is in there…

packaged fruit

Shutterstock

But that is already enough for 3-4 of these cups for less than $10.

It’s a great way to only buy what you need, and youcanfind some deals in this section.

However, some types of nuts in particular can be quite expensive.

some avocados have stems

Shutterstock

Lately, however, customers have complained about the quality of the 365 brand milk.

Several shoppers on Reddit have commented on its “odd taste” and tendency to spoil quickly.

“We will not buy milk at WF anymore,” gripedanother customer.

Bulk section in a Whole Foods store

Shutterstock

“It is the 3rd time that the milk goes sour days before its expiring date.”

But you definitely won’t save money if you pick one up at this premium market.

“Doesn’t stand out like some of Whole Foods other products,” wroteone Amazon reviewer.

Whole Foods 365 milk

Whole Foods Market

“Not as good as Costco, more expensive.”

While customers will admit that they’re tasty, they also wish they were cheaper.

“They are expensive for what you get,“wrote one Amazon reviewer.

rotisserie chicken in plastic container

Shutterstock

A box of four laminated pastries costs over $7.

Meanwhile, you’re free to get a full dozen for just $6 at Costco.

Instead of paying more for less on these, why not put that money towards your nextBerry Chantilly Cake?

Croissants at Whole Foods Market

Whole Foods Market