Publixclaims the slogan, “where shopping is a pleasure.”
If you shop there, it’s hard to go somewhere else.
There are a few limitations to note.
Photo: Shutterstock. Design: Eat This, Not That!
Thoseemployees are the stockholdersof the privately owned company, which might explain the attention to each and every customer.
There’s love for the community, also.
There are no locations out of the South, Kentucky marking only the 8th state with a Publix supermarket.
Photo: Publix
Here are 25 of my favorite products for anyone shopping Publix grocery stores.
It is also a pretty good deal, offered in a huge variety of sizes.
Special order sizes get gargantuan.
Photo: Publix
it’s possible for you to’t beat that for a party.
Kroger vs. Publix: Which Has the Best Fried Chicken?
By extension, the chicken tenders sub is a winning combination of both elements.
Photo: Publix
The deli professionals somehow make tenders that are satisfyingly crunchy outside yet juicy on the inside.
Combining these in a one of the freshly baked Publix sub rolls from the bakery was sheer genius.
This sandwich fills you up for $7.59.
Photo: Publix
First Birthday Cake
Another area where Publix shines is thebakery, particularly when it comes to cakes.
Whatever occasion you’re celebrating, the Publix bakery has a delicious cake for you.
Whether it’s for eating or smashing, that’s for the child to decide.
Photo: Publix
If you feel like a cheat day, these rounds are immensely satisfying.
These can often be found warm in the bakery, fresh from the oven.
Healthy or not, they’re delicious, especially at just $1.41 per donut.
Photo: Publix
Publix has this area of small containers of Publix-brand snacks.
it’s possible for you to find fruit chews, yogurt pretzels, glazed nuts, and bar mix.
Also available are these dark chocolate almonds, totally organic and addicting, which I know from experience.
Photo: Instacart
They make a fantastic afternoon treat or a sweet addition to a charcuterie tray.
One container holds a little over 6 ounces for $6.63.
The Best New Grocery Products of 2024
Sweetened Tea
Southerners love sweet tea.
Photo: Publix
The gold standard of sweet tea is super sweet, rivaling the sugar content of any full bodied soda.
Publix sweet tea checks all the boxes.
The black tea is brewed in filtered water, but not too long to avoid being bitter.
Photo: Publix
There are a lot of sugar.
It’s sold in gallon containers, suitable to grab quite a few glasses from one purchase.
The whole gallon of refreshment costs shoppers $3.87it’s well worth the purchase.
Photo: Publix
Publix labels its lemonade “old fashioned” because these are the only ingredients they use.
There’s no powdered formula.
A gallon costs $3.87.
Photo: Publix
There are lots of different versions, like Mongolian beef and chicken Florentine.
In our house, it’s a family favorite with sandwiches as well.
An 8-ounce bag is $4.41.
Photo: Publix
Lots of varieties get too much mayonnaise and too little flavor.
This Publix version is just right.
An 8-ounce container is $5.87.
Photo: Publix
The deli offers giant plastic bags offresh popcornto accompany your Saturday night entertainment.
If you want to confirm it’s in stock, order 48 hours in advance.
It’s also much cheaper than movie theater snacks at $2.75 for 7 ounces.
Photo: Jessica Farthing, Eat This, Not That!
The GreenWise chicken is free of hormones or antibiotics and fed a vegetarian diet in an open air environment.
I can’t remember finding hormone-free chicken for that price in the grocery store for a long time.
French Bread
All of Publix’s bakery items are made from scratch and baked in store.
Photo: Publix
Abaguettecosts $2.75 and is crusty, chewy, and soft on the inside.
It’s perfect to pair with a spaghetti dinner or dip in an herbed olive oil.
It never disappoints, serving eight people for $25.99.
Photo: Instacart
The retailer is so sure that you’ll like it that it offers a money back guarantee.
One quart is $5.19.
Normally a strawberry girl, I loved the clean, lightly sweet taste of this kombucha.
Photo: Publix
I felt like there wasn’t a huge aftertaste or tang like you get from other brands.
It’s easy to drink and gives me all the probiotics I need for $3.29.
They are delicious and I’ve never had a filled pretzel that equaled them.
Photo: Publix
For 16 ounces, you’ll pay $6.63.
A loaf is $3.53.
Whatever the reason, this pie rates right up there with the best.
Photo: Publix
Priced at $9.99, the pie serves eight and makes a great addition to a summer cookout.
The outside is baked golden brown and studded with streusel.
Inside, you’ll find a soft middle full of flavor.
Photo: Publix
A four-pack runs around $4.53.
Buffalo Dip
This dipis mentioned all over the internet as one of Publix shoppers' favorite items.
All that dipping costs $7.41 per container.
Photo: Publix
With big, soft noodles baked into a super-cheesy creamy sauce, it feels very homemade.
A one-person serving is $3.68.
Recycled paper towels
I regularly use the GreenWise-brand recycled paper towels and toilet paper at Publix.
Photo: Publix
Three rolls cost $4.87.
It’s mild, with just a touch of heat, but packed with fresh fruits and vegetables.
It makes a great sauce for fish tacos or just an addition to a selection of dips for appetizers.
Photo: My Marketplace Delivery
One container is $4.19.
Chocolate Chip Cookies
Publix does a great job of making you addicted tothese cookiesfrom childhood.
These cookies are soft and tasty and a pack of two dozen costs $5.53.
Photo: Publix
Photo: Publix