From Dunkaroos and Doritos to Chips Ahoy and Cheetos, there’s no shortage of cheapsnacksat the grocery store.
And contrary to popular beliefnot all health foods are extremely expensive.
In fact, some of the very best foods for your figure cost less than a dollar per serving.
Shutterstock
Even better: A cup of the refreshing, juicy fruit only costs 65 cents!
Nofattening bag of chipscan claim that!
Your ultimate supermarket survival guide is here!
Shutterstock
Cottage Cheese
Cost:$0.52-$1 per 12 cup serving
Sick of yogurt?
Pick up some cottage cheese.
Gobble one up as a healthy on-the-go snack.
Shutterstock
They taste the bestand are the cheapestin July and August.
Or if you have time, make a batch ofovernight oats.
Vending machine cravings, you’re goin' down!
Shutterstock
But does it have the staying power of, say, Beyonce?
All signs point to yes.
Sounds like a good reason to nosh on the crisp veggie to us!
Shutterstock
“Not only are they satisfying, heart-healthy snacks, they also aid weight loss.
Don’t want to dirty up the stove to whip up a batch?
Make your very own low-cost microwavable popcorn.
Shutterstock
Then, zap it in the microwave until you hear only a few pops every five seconds.
A 100-calorie serving has 11 grams of soyproteinand six grams of belly-filling fiber.
Peanut Butter
Cost:$0.59 per pack
Ounce for ounce, peanuts are a fantastichigh-protein food.
Timmethy/Shutterstock
Rip launch the top of the squeeze pack and eat thenut butterright from the pouch.
For more of a sit-down snack, smear some of the flavonoid-packed spread onto a 59-cent banana.
Shutterstock
Shutterstock
Shutterstock
Shutterstock
Shutterstock
Shutterstock
Shutterstock
Shutterstock
Shutterstock
Shutterstock
Shutterstock
Shutterstock
Shutterstock
Shutterstock