This content references scientific studies and academic research, and is fact-checked to ensure accuracy.

Our teamof licensed nutritionists and dietitians strives to be objective, unbiased, and honest.

Once upon a time, under-$5 items at Costco were the norm.

Close,Up,Shot,Of,Spiral,Blue,Tone,Color,Tie,Dye

Shutterstock

Onions: $3.79

Onions are a great item to stock up on at Costco.

Yellow onions are currently cheaper than sweet ones.

The 5-pound bag is $3.79.

Article image

Leah Groth

Sweet Potatoes: $3.79

Sweet potatoes are on almost every nutritionist’s must-eat list.

The fibrous-root veggies can last up to three months if stored in the fridge.

Ella Moss Cardigan: $5

Costco is a great place to shop for bargain clothes.

Article image

Leah Groth

I was surprised to find this Ella Moss cardigan for just $5 in the clothing section.

1.5 pounds for $4.39.

For two pounds of precooked chicken, that is a total steal.

Article image

Leah Groth

Just one baguette is about $5 at most bakeries.

At Costco, you get two for $4.99.

Insider tip: Many Costo shoppers slice these up and freeze them so they can be enjoyed later.

Article image

Leah Groth

Right now, 24 ounces of white mushrooms costs $3.59.

We also saw Baby Bella mushrooms for under $5.

Six lettuce heads for just $4.39?

Article image

Leah Groth

Who can pass up a produce buy like that?

This one-pound container costs $4.29 and can be used for salads, sauteeing, and smoothie making.

Kirkland Water: $3.99

Another must-buy item at Costco I saw in almost everyone’s cart?

Article image

Leah Groth

40 bottles of Kirkland Signature purified water for $3.99.

If you do the math, that is just 0.10 cents a bottle.

However, you could stock up for $4.94 a gallon at Costco.

Article image

Leah Groth

While Costco milk usually lasts long, my mom always buys and freezes a few.

These can also be frozen and eaten as frozen yogurt or thawed later.

Bananas: $1.49

If you are a smoothie drinker, head to Costco weekly for bananas.

Article image

Leah Groth

Like Air Organic Cinnamon Bun Puffcorn, currently $3.99 for 14 ounces.

Article image

Leah Groth

Article image

Leah Groth

Article image

Leah Groth

Article image

Leah Groth

Article image

Leah Groth

Article image

Leah Groth

Article image

Leah Groth

Article image

Leah Groth

Article image

Leah Groth

Article image

Leah Groth

Article image

Leah Groth

Article image

Leah Groth